Imobiliare Valea Prahovei
Stiri

R. Bogdan: Premierul îl va alege șeful statului dintre propunerile făcute de PNL

Noul premier va fi desemnat de preşedintele Klaus Iohannis dintre propunerile pe care le vor avansa liberalii, spune Rareş Bogdan, prim-vicepreşedintele PNL.

Rareş Bogdan, prim-vicepreşedintele PNL

“Premierul îl va alege preşedintele României din propunerile făcute de PNL. Eu îmi văd lungul nasului, am suficientă forţă politică – sunt liderul delegaţiei româneşti în PE, sunt prim-vicepreşedinte al celui mai mare partid din România şi, de asemenea, am o poziţie extrem de importantă în PNL. Cred că este suficient pentru moment. (…) Cuvântul decisiv în desemnarea premierului îl are, aşa cum este normal, preşedintele României”.

Despre varianta Eduard Hellvig prim-ministru, Rareș Bogdan susține că poziţia acestuia este “extrem de importantă” la SRI.

Acesta a completat că este normal ca preşedintele Klaus Iohannis să aibă discuţii cu liderii USR PLUS şi UDMR.

Rareş Bogdan, prim-vicepreşedintele PNL

“Mi se pare absolut normal ca preşedintele României, care are în proiectul său politic pentru al doilea mandat modernizarea României, în parteneriat cu PNL şi forţele de dreapta, să poarte discuţii. Urmează patru ani în care domnia sa este preşedintele României, patru ani în care configuraţia parlamentară este cea dată de alegerile de acum două zile. Nu mi se pare nimic anormal”.

Bogdan a susţinut că va exista o majoritate “confortabilă” a partidelor de centru-dreapta de 260 de parlamentari.

Rareş Bogdan, prim-vicepreşedintele PNL
“Coaliţia este clară: PNL, USR, UDMR. Am înţeles că este clar că PMP nu a intrat în Parlament. Deci rămân cele trei partide de dreapta cu o majoritate de 244 de deputaţi şi senatori la această oră, plus 16 de la minorităţi. Deci, avem o majoritate confortabilă de 260, cu aproximativ 36 de parlamentari în plus faţă de cei 234 necesari. De aici încolo vom armoniza cele două sau trei programe de guvernare (…) şi vom căuta să facem ceea ce este bine pentru România. (…) Nu discutăm absolut nimic cu cei din PSD, PSD este izolat pe scena politică şi aşa va rămâne patru ani”.

În opinia sa, înainte de Crăciun sau cel mai târziu până la anul nou, va fi format noul Guvern.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co