Imobiliare Valea Prahovei
Stiri

Casa Experimentelor îşi deschide porţile!

Copiii cu deficiențe de vedere și auz vor putea descoperi conexiunea dintre teorie și practică și vor putea învăța prin joc despre fenomenele științifice în vizitele lor la Casa Experimentelor.  Proiectului “Știință pentru toți, pentru o viață mai bună!”, lansat luni de Asociația pentru Formare și Fundația Orange.

Proiectul își propune să crească încrederea în experimentare și în explorarea directă a științei și să ofere totodată un loc de joacă și învățare adaptat nevoilor acestor copii.

Potrivit organizatorilor, Casa Experimentelor a fost special pregătită pentru a-și primi vizitatorii atât prin ajustarea a 80 de experimente din totalul de peste 100, prin instruirea personalului și a voluntarilor pentru o mai bună interacțiune cu beneficiarii, dar și prin amenajarea spațiului expozițional.

“Prin acest proiect, acești copii au accesul gratuit, asigurăm și transportul în București. La fiecare exponat există tablete, care conțin fișiere audio și fișiere video adaptate nevoilor lor, pentru a explora ca toți ceilalți copii”, a spus directorul Casei Experimentelor, Gabriela Ionescu.

Accesul este realizat prin programare online pe platforma www.casaexperimentelor.ro.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co