Imobiliare Valea Prahovei
Stiri

Alegerile Locale 2020: Multe surprize în București și în țară

Alegerile locale 2020 au marcat mai multe surprize și rezultate neașteptate, în ciuda prezenței la vot ceva mai mici față de precedentele alegeri locale din 2016, în contextul unui scrutin atipic cauzat de epidemia de coronavirus.

La București au fost rezultate neașteptate, dar și în țară – precum victoriile USR de la Timișoara, Brașov și Bacău sau detronarea, după 20 de ani, a baronului Marian Oprișan de la șefia CJ Vrancea.

Iată care sunt câștigătorii la primăriile municipii reședință de județ, în urma numărării majorității voturilor:

Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ:

Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)

Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)

Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)

Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)

Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)

Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)

Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)

Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)

Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)

Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)

Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)

Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)

Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)

Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)

Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)

Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)

Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)

Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)

Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)

Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)

Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)

Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)

Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)

Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)

Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)

Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (Independent)

Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)

Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)

Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)

Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)

Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)

Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)

Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)

Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)

Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)

Tulcea (județul Tulcea): Ștefan Ilie (PNL)

Vaslui (județul Vaslui): Vasile Pavăl (PSD)

Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea): Mircea Gutău (PE)

Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)

Astfel, rezultatele parțiale arată că:

  • PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei
  • PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei
  • USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei
  • UDMR – 4 municipii
  • Independenți – 1 municipiu și Capitala
  • FDRG – 1 municipiu
  • PE – 1 municipiu
  • Alianța București 2020 – Sectorul 3
  • PPUSL – Sectorul 5
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co