Vizită la nivel înalt. Angela Merkel va merge în SUA, pe 15 iulie
Cancelar german Angela Merkel îl va vizita pe preşedintele american Joe Biden la Washington pe 15 iulie, a anunţat vineri secretarul de presă al Casei Albe, citată de presa internațională. Întâlnirea va avea lo. pentru a afirma “legăturile bilaterale profunde” dintre cele două ţări,
Jen Psaki, secretarul de presă al Casei Albe (sursa: agerpres.ro)
“Liderii vor discuta despre angajamentul de a coopera strâns asupra unei serii de provocări comune, inclusiv (măsuri pentru) încheierea pandemiei COVID-19, abordarea ameninţării schimbărilor climatice şi promovarea prosperităţii economice şi a securităţii internaţionale pe baza valorilor noastre democratice comune”.
Anunţul a fost făcut în prima zi a summitului Grupului celor Şapte (G7) în Anglia. Biden a primit alţi doi lideri străini de la intrarea sa în funcţie, din Japonia şi Coreea de Sud.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.