Șef din Jandarmerie, reținit de DIICOT

Vineri dimineață au fost făcute rețineri de ultimă oră ca urmare a percheziţiilor făcute de procurorii DIICOT la Jandarmeria Română. Șeful Bazei de Administrare și Deservire din cadrul Jandarmeriei Române, Marian Corcodel, a fost reținut de procurorii DIICOT în dosarul de cămătărie și șantaj
Marian Corcodel va fi prezentat judecătorilor de la Curtea de Apel București cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile. De asemenea, un fost ofițer DIPI este cercetat sub control judiciar, potrivit unor surse judiciare.
Potrivit unui comunicat al DIICOT, procurorii au efectuat, împreună cu ofiţeri de poliţie din cadrul MAI – IGPR – DCCO, 12 percheziţii imobiliare ,din care 7 la sediile unor instituţii publice, pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţului Ilfov, în cadrul unei acţiuni vizând destructurarea unui grup infracţional organizat, specializat în săvârşirea infracţiunilor de camătă, delapidare şi alte infracţiuni.
Același comunicat se arată că “există suspiciunea rezonabilă că, începând cu anul 2011 şi până în prezent, mai multe persoane din cadrul Bazei de Administrare şi Deservire a Jandarmeriei Române au constituit un grup infracţional organizat, acordând cu împrumut, în mod repetat, diverse sume de bani unor debitori, percepând dobânzi considerabile.”
Acţiunea a fost desfăşurată cu sprijinul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române – Brigada Specială de Intervenţie Bucureşti “Vlad Ţepeş” şi al MAI.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.