S-a încheiat Evaluarea Națională la clasa VI-a. Elevii, pro și contra acestei testări

Elevii de clasa a VI-a au trecut și de proba la matematică și științele naturii. Aceasta este a doua și ultima probă pe care aceștia au susținut-o, după ce, miercuri, au avut proba de limbă şi comunicare.
Elevii spun că s-au descurcat în general bine, iar unii dintre ei consideră benefică introducerea aceseti evaluari.
Există însă și elevi pentru care această evaluare…nu are niciun sens.
Testele vor fi evaluate de către cadrele didactice din unităţile de învăţământ în care acestea se desfăşoară, în termen de cel mult 7 zile de la data susţinerii ultimului examen.
Rezultatele individuale obţinute la aceste evaluări nu se afişează, nu se comunică public şi nu se înregistrează în catalogul clasei.
Acestea trebuie să fie folosite pentru construirea de către profesori a unor planuri individualizate de învățare pentru elevii la care identifică anumite lacune, precum și pentru preorientarea școlară către un anumit tip de liceu.
Peste 550.000 de elevi au susţinut, în acest an, evaluarea pentru clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.