Stiri

O nouă statuie în Capitală

Primăria Capitalei a început, marţi, lucrările de amplasare a ansamblului monumental “Prinţul Rainier III de Monaco” în Parcul Circului, urmând să se încheie în 15 septembrie, locuitorii din zonă exprimându-şi nemulţumirea faţă de banii alocaţi proiectului, dar şi faţă de faptul că acesta implică diminuarea spaţiului verde. Ansamblul este compus din statuia Prinţului Rainier şi din şapte elemente figurative statuare din bronz ce reprezintă numere de circ în mărime naturală, a fost creat de sculptorul Ionel Stoicescu şi a costat aproape 8,5 milioane de lei.
Potrvit Primăriei Capitalei, lucrările de amplasare a statuilor se vor desfăşura în perioada 22 august – 15 septembrie, amplasamentul fiind stabilit după consultări între Administraţia Monumentelor şi Patrimoniului Turistic (AMPT), reprezentanţi diplomatici ai Principatului de Monaco şi cu avizul Directorului Circului Globus.
Oficialii Primăriei Capitalei spun că iniţierea şi avizarea proiectului, precum şi toate angajamentele de plată cu privire la monumentul “Rainier III de Monaco” au fost făcute în mandatele precedente, iar actuala administraţie a avizat, formal, doar ultima plată, în cuantum de 480.000 de lei, “în baza obligaţiilor deja asumate ferm anterior”.

 

 

Targul National Imobiliar (TNI)
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Imobiliare Valea Prahovei
To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co