Stiri

Marele campion Ivan Patzaichin, condus pe ultimul drum de sute de oameni

Aproximativ 300 sute de persoane, printre care oficialităţi, conducători din lumea sportului, antrenori şi mari campioni ai României, l-au condus pe ultimul drum pe Ivan Patzaichin, un simbol al sportului românesc.

Multiplul campion olimpic şi mondial a fost înmormântat cu onoruri militare, marţi, la Cimitirul Bellu din Capitală. Sicriul acoperit cu drapelul României a fost întâmpinat cu aplauze de către cei prezenţi.

Un detaşament al Regimentului 30 Gardă “Mihai Viteazul” a prezentat onorul şi a executat trei salve de artilerie.

Fostul mare canoist era Cavaler al Ordinului Naţional “Steaua României”, distincţie pe care o primise din partea Preşedinţiei României în 2019 şi deţinea gradul de General de brigadă în retragere al Ministerului Afacerilor Interne.

Ivan Patzaichin a decedat, duminică, la vârsta de 71 de ani, din cauza unei boli incurabile.

Targul National Imobiliar (TNI)
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Imobiliare Valea Prahovei
To Top

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co