Locatarii blocului ars din Sectorul 5 mai stau cu chirie în cămin

Consiliul Local Sector 5 a adoptat o nouă hotărâre în sprijinul persoanelor care au avut de suferit în urma incendiului produs în data de 8 septembrie la blocul de pe strada Iordache Năstase nr. 14. ( AI ILUSTRATIE SI CU PLACUTA CU NUMELE SI NUMARUL STRAZII)
Astfel, a fost prelungit până la data de 15 noiembrie termenul în care acestea să fie găzduite în incinta căminului Colegiului Național de Industrie Alimentară „Dumitru Moțoc”.
Conform măsurilor adoptate în data de 8 septembrie de Comitetul pentru Situații de Urgență al Sectorului 5, termenul până la care familiile respective puteau locui în căminul respectiv era 1 noiembrie.
Practic, din totalul de 54 de familii beneficiare ale măsurilor de protecție socială decise de Primarul Daniel Florea încă de la data producerii evenimentului, în acest moment, doar 11 mai sunt adăpostite în acest cămin.
Restul familiilor locuiesc cu chirie în alte imobile situate pe raza Sectorului 5. Acestea încearcă să se descurce cu plata chiriei.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.