Criză politică în Suedia. Premierul şi-a dat demisia

Agitație pe scena politică a Suediei! Prim-ministrul suedez Stefan Lofven şi-a prezentat luni demisia, la o săptămână după votul de neîncredere pe care i l-a acordat Parlamentul. Acum, președintele acestui for are sarcina de a găsi un nou şef al guvernului, informează agențiile internațională.
La un an până la alegerile la termen, Stefan Lofven s-a declarat totuşi pregătit să revină în funcţie în cadrul noilor tratative parlamentare care vor începe.
El a devenit săptămâna trecută primul şef de guvern suedez care a pierdut încrederea parlamentului. În practică, cabinetul său rămâne în funcţie pentru gestionarea treburilor curente.
Căderea guvernului Lofven a fost provocată de un subiect politic sensibil şi simbolic exploziv în Suedia: chiriile plafonate, de care beneficiază numeroşi suedezi.
Moţiunea a fost introdusă după ce Partidul de Stânga şi-a retras sprijinul pentru guvernul minoritar al lui Lofven, din cauza unui conflict cu privire la un proiect de liberalizare a preţurilor chiriilor.
Cele şapte zile de negocieri purtate de Lofven în tentativa de a găsi o nouă majoritate în favoarea sa au rămas fără rezultat, relatează Agerpres..
Lofven, un fost lider sindical şi sudor, conducea o coaliţie minoritară fragilă cu Verzii, din 2018. El se baza pe două partide mici de centru-dreapta şi pe Partidul de Stânga pentru a rămâne la putere, potrivit analiștilor politici din această țară.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.