Ambasada SUA confirmă: Un autovehicul care îi aparţine, avariat în timpul protestului
Acțiunea fără precedent din ultimii 32 de ani, cu protestatari care au intrat în Curtea Parlamentului din Capitală, amintește de incidentele din urma cu aproape un an, din Washington, cu atacul asupra Capitoliului.
Protestatarii AUR nu au reușit să intre în clădirea Legislativului, dar au vandalizat mai multe mașini aflate în curtea instituției. Ambasada SUA în România a confirmat marţi faptul că un autovehicul care îi aparţine a fost avariat în timpul protestului de la Palatul Parlamentului, scrie Agerpres.
Asta după ce mai mulți oficiali români negaseară că mașinile diplomaților au fost vandalizate
Și Lucian Bode, ministrul de Interne, susținuse inițial că nicio maşină care aparţine corpului diplomatic nu a fost vandalizată. Ulterior, a revenit și a nuanțat informația. Bode a dat asigurări că se fac verificări cu privire la această infracţiune de distrugere şi cu siguranţă se vor face verificări şi cu privire la modul în care jandarmii s-au achitat de sarcinile ce le reveneau în acest caz.
You must be logged in to post a comment Login
Leave a Reply
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.