Stiri

Simona Halep o învinge pe Naomi Osaka.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open, după victoria în două seturi, 6-3, 6-2 în faţa sportivei din Japonia, Naomi Osaka, locul 72 mondial, egalându-şi astfel cea mai bună performanţă realizată la Melbourne.Naomi Osaka a deschis meciul cu game câştigat pe serviciu. A pus în acţiune forehandul şi a trimis două lovituri câştigătoare. La 3-2 pentru Osaka, Halep a câştigat un game extrem de important. A egalat şi imediat a făcut break şi nu a mai cedat niciun joc până la finalul primul set, pe care avea să-l câştige cu 6-3.Setul secund a început cu un break al jucătoarei din Japonia. Halep a făcut imediat rebreak-ul şi a lăsat impresia că nu ar vrea să repete meciul lung din turul precedent, când a câştigat în faţa americancei Lauren Davis după aproape 4 ore de joc. Halep şi-a câştigat serviciul şi a făcut imediat şi break-ul.